Cukrownicy Bohaterowie Naszej Niepodległości

27 września w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie odbyło się otwarcie wystawy „Cukrownicy – Bohaterowie Naszej Niepodległości". Wystawa miała tym większe znaczenie dla gminy Lipnik, gdyż w latach 1912 – 2003 na terenie Włostowa działała Cukrownia Włostów.

Wystawę zaprezentowała Izba Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach, którą reprezentowali: Waldemar Brociek – kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach, publicysta i historyk oraz Mariusz Brzyski – pracownik krajowej grupy spożywczej w departamencie aktywizacji zasobów.

Goście opowiedzieli o pracownikach Cukrowni, którzy byli bardzo zaangażowani w walkę o wolną Ojczyznę, a także o rozwoju Cukrowni w czasie I i II wojny światowej.

Wójt Andrzej Grządziel pokreślił, jak ważne jest kultywowanie pamięci o naszych przodkach, tym bardziej o historii, która ukształtowała nasz kraj na przestrzeni wieków wśród młodego pokolenia.

Jak czytamy na stronie internetowej niepodlegla.gov.pl - Projekt „Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości”, który rozpoczął się w 2021 roku, ma na celu zaprezentowanie wkładu przedstawicieli przemysłu cukrowniczego w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Projekt ten składa się z kilku elementów – pierwszym z nich była otwarta w listopadzie 2021 r. wystawa w Izbie Pamięci Cukrownictwa. Drugi element to odsłonięty 31 maja 2022 mural. Niedługo premierę będą miały kolejne elementy: strona internetowa oraz wystawa czasowa.

Izba Pamięci Cukrownictwa dokumentuje dzieje cukrownictwa na ziemiach polskich. Placówka gromadzi obiekty związane z przemysłem cukrowniczym – produkcją nasion buraka cukrowego, urządzeniami i aparaturą, uprawą buraków cukrowych oraz działalnością cukrowni. Zlokalizowana jest w dawnym budynku Cukrowni Częstocice w Ostrowcu Świętokrzyskim, która była pierwszą przemysłową cukrownią na terenach Królestwa Polskiego (oddano ją do użytku w 1838 roku!).