Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku

Kalendarium

«

Maj 2024

»
NdPnWtŚrCzwPtSob
     1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Film promocyjny

Narodowe Centrum Kultury
Projekt - tablica
 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Losowe zdjęcie

Dożynki 2015

 Praca w gospodarstwie i na roli nie jest łatwym zadaniem. Już w czasach przedchrześcijańskich pamiętano o odpoczynku, bowiem po wyczerpujących żniwach organizowano dożynki.  Mieszkańcy gminy Lipnik i w tym roku nie zapomnieli o tym starym święcie ludowym . W niedzielę 23 sierpnia, podczas Mszy Św. w kaplicy w Lipniku wszyscy gospodarze gminy wspólnie podziękowali za pomyślne ukończenie prac polowych i zebrane plony. Nie zabrakło również tradycyjnej zabawy, charakterystycznej dla świąt ludowych. Organizatorami tego wydarzenia byli: Wójt Gminy Lipnik – Józef Bulira, Rada Gminy Lipnik oraz Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie.

  Msza Św, którą celebrował ks. kan. Stanisław Wdowiak, rozpoczęła się o godz.14:00.  Liturgia została uświetniona poprzez grę gminnej orkiestry dętej w składzie: Paweł Adamczak, Edward  Janus, Daniel Janus, Karol Juda, Stanisław Juda, Mariusz Korona, Zdzisław Kwiatkowski, Stefan Szymański, Emil Zimnicki, Paweł Zimnicki. Po błogosławieństwie, korowód wielobarwnych wieńców udał się na plac przed amfiteatrem.  Oficjalne uroczystości dożynkowe rozpoczęto Hymnem Państwowym . Wójt Gminy Lipnik Józef Bulira powitał zaproszonych gości oraz mieszkańców, dziękując im za liczne przybycie. Starosta i Starościna dożynek (pan Wiesław Mazur i pani Marianna Bednarz) przekazali na ręce wójta symboliczny bochenek chleba, którym poczęstowali później uczestników święta. Aby tradycji stało się zadość na scenie pojawił się zespół ludowy Świętokrzyskie Uśmiechy. Członkowie zespołu Małgorzata Dzienniak, Julia Dzik, Klaudia Kaptur, Marta Michalska, Kinga Polit, Magdalena Stępień i Łukasz Leśko przy akompaniamencie Huberta Różyckiego i opiekuna zespołu - Sebastiana Szymańskiego, zaprezentowali kilka pieśni, które dawniej towarzyszyły obrzędowi ośpiewania wieńca. 

  W części oficjalnej zabrali również głos przedstawiciele lokalnych władz Bogusław Włodarczyk, Tomasz Staniek, Kazimierz Kotowski, Jan Cedzyński, Jarosław Rusiecki i Maria Zuba. Swoją obecnością zaszczycili również m.in.:  Stanisław Mazur, Rafał Smoliński, Wojciech Zdyb, Krzysztof Hajdukiewicz.

  Po przemowach zaproszonych gości nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych.   

 Uczestnicy dożynek mogli obejrzeć również wystawy płodów rolnych i ręcznie wykonanych ozdób. Na stoiskach znalazły się warzywa i owoce z gospodarstw ekologicznych prowadzonych przez panią Annę Drypę, pana Piotra Lasek i pana Łukasza Bednarza. Stowarzyszenie „Nasz Włostów”, jak co roku przygotowało zupę zalewajkę, według starej świętokrzyskiej receptury. Panie ze stowarzyszenia częstowały również plackiem drożdżowym oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Podobnych rarytasów można było posmakować na stoisku sołectwa z Leszczkowa. Gospodynie z tej miejscowości przygotowały również domowe przetwory oraz swojskie nalewki. W czasie degustacji uczestnicy dożynek podziwiali także prace artystyczne i rękodzieła mieszkańców Leszkowa i pani Marzeny Mazur, która na swoim stoisku prezentowała ręcznie zdobione wydmuszki, bombki choinkowe i butelki. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, które mogły igrać na placu zabaw, a także wziąć udział w konkursie z nagrodami. 

  Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy dożynek zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Na początek o dobre samopoczucie świętujących zadbał kabaret SZARA EMINENCJA, który zaprezentował serię skeczy  i piosenek za swojego wesołego repertuaru. 

  Po występie kabaretu rozbawieni goście zaczęli tłumnie przybywać pod samą scenę, na której pojawiła się gwiazda wieczoru – niewątpliwie jeden z najbardziej kultowych polskich zespołów – CZERWONE GITARY. W tym roku zespół obchodzi złoty jubileusz i specjalnie na tę okazję przygotowali wiązankę najbardziej znanych utworów. Publiczność nie żałowała braw i okrzyków, pojawiły się nawet kwiaty. Artyści nie zeszli ze sceny, dopóki nie zagrali podwójnego bisu.  

  Po doświadczonych na rynku muzycznym gwiazdach, scenę zajęli młodzi wokaliści, przygotowywani przez instruktorów GOK we Włostowie i CK w Lipniku. Swoim talentem  popisali się: Magdalena Stępień, Marta Michalska oraz Łukasz Leśko. Nie zabrakło oczywiście zespołu Fair Play, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie. Członkowie zespołu: Klaudia Kaptur (wokal), Monika Stefaniak (gitara solowa), Urszula Książkiewicz (perkusja), Wojciech Charemski (gitara basowa) i Paweł Szcześniak (instrumenty klawiszowe) zaprezentowali swoją interpretacje kilku polskich utworów. Fair Play pochwalił się również swoją autorską kompozycją zatytułowaną „Oddech”, do której słowa i muzykę napisała Monika Stefaniak.  

 Po prezentacji młodych artystów do tanecznej zabawy zaprosiła grupa ROXAIT. Następnie publiczność porwała do tańca  podhalańska kapela ZBÓJE, która z góralskim przytupem zakończyła dożynkową imprezę.Copyright © 2014. All Rights Reserved.
Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Gama