Ferie z Artystą Ludowym

Podczas wakacji zimowych, Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie wraz z Centrum Kształcenia w Lipniku, zorganizował warsztaty pod nazwą „Ferie z Artystą Ludowym”.

Zajęcia odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie, dnia 8 lutego 2017 roku, oraz w Centrum Kształcenia w Lipniku dnia 9 lutego 2017 roku. Warsztaty prowadziła Pani Marianna Bednarz, lokalny Artysta Ludowy, trudniący się w sztuce ludowej będącej nieodzownym elementem kultury polskiej. Zajęcia manualne były skierowane do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Podczas dwudniowych zajęć instruktażowych można było dowiedzieć się wiele na temat ludowych twórców, wziąć czynny udział w zajęciach manualnych pod okiem Artysty Ludowego, zakosztować prawdziwego folkloru, sprawdzić swoje zdolności manualne w tej dziedzinie.

Dawniej sztuka ludowa zaspokajała niemal wszystkie potrzeby ludności wiejskiej, począwszy od religii kończąc na sprzętach codziennego użytku, strojach. Teraz głównym zagadnieniem pozostają tematy takie jak dekoracja i zdobnictwo, stąd pomysł na zorganizowanie tego typu zajęć.

Sztuka Ludowa jako wytwór wielu pokoleń pozostaje w dalszym ciągu ważnym czynnikiem kształtującym każdego człowieka w którego regionie czuć piętno Artystów Ludowych, dlatego warto jest kultywować tą sztukę, dzięki której przywiązanie do tradycji lokalnej może być owocne w pamięć o kulturze. Dzięki takim działaniom praca pokoleń tworzących tą kulturę może być doceniona.