Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku

Film promocyjny

Losowe zdjęcie

1989 Światło Wolności. Koncert z okazji 30. rocznicy upadku komunizmu w Polsce

W niedzielny wieczór 7 lipca odbył się niezwykły koncert upamiętniający pierwsze wolne wybory w Polsce pod tytułem „1989 – ŚWIATŁO WOLNOŚCI. Koncert z okazji 30. rocznicy upadku komunizmu w Polsce”, który odbył się w lipnickim Amfiteatrze.

Mieszkańcy oraz goście zostali wprowadzeni w przeszłość siedemnastoma niezwykłymi utworami. Dla najmłodszych atrakcją były samochody z czasów PRL-u – Fiat 125p i polonez.

Jako pierwszy został wykonany utwór „Kochać inaczej” grupy De Mono, który w tamtym czasie był jednym z najbardziej popularnych utworów granych w polskim radiu. Pozostałe piosenki, jakie zabrzmiały wieczorem na scenie zyskały status kultowych.

Muzyka tamtych czasów miała szczególny wydźwięk, ostro krytykujący ówczesny ustrój w specyficzny i zamaskowany sposób. Koncerty zespołów takich, jak: Perfekt, Kombi, Lombrad, czy Lady Pank, cieszyły się ogromną popularnością. Publiczność dała się dziś, tak jak wtedy porwać eksplozji rock’n’rolla.

Każde pokolenie ukształtowane jest dla siebie w właściwy sposób, a pokolenie lat 80-tych, zostało wychowane na piosenkach swoistego buntu jednostki ku wolności całego kraju.

Uzyskując wolność, podczas koncertu artyści oraz publiczność mogli uczcić 30-tą rocznicę tamtych wydarzeń.

W świat niezwykłych utworów pokolenia lat 80-tych wprowadził wszystkich były dziennikarz Radia Kielce, Norbert Zięba. Publiczność przysłuchiwała się uważnie całej narracji i historii wielu piosenek. Zespół Bajm, za piosenkę „Józek nie daruję ci tej nocy” dostał dwuletni zakaz koncertowania w stolicy, ponieważ został uznany, że chodziło w nim o Wojciecha Jaruzelskiego i noc, kiedy wprowadzono stan wojenny. Podobny los spotkał zespół Kombi, którego utwór „Słodkiego, miłego życia” spowodował przedwczesne zakończenie trasy koncertowej z powodu śmierci Leonida Breżniewa.

Utwór KSU „Kto Cię obroni Polsko” spowodował zamieszki przed sceną. Realistyczna inscenizacja była przygotowana przez Tomasz Szydlaka i innych pasjonatów tamtego okresu. Wielu aktorów i statystów znalazło się wśród lipnickiej publiczności. Jedni mogli na chwilę stać się członkami ZOMO, natomiast pozostali opozycjoniści znaleźli się „po drugiej stronie barykady” wykrzykując hasła: „Solidarność”, „Chcemy bić ZOMO”, „wolne wybory”.

Gościem specjalnym był Grzegorz Robert Kupczyk - wokalista zespołu TURBO, który zaśpiewał utwory: „Dorosłe dzieci” i „Smak ciszy”.

Podziękowania za koncert zostały skierowane do kierownika muzycznego koncertu został, a zarazem dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, Sebastiana Szymańskiego.  Adam Kowalski zadbał o organizację całego wydarzenia, a także czuwał nad dźwiękiem i twórczą scenografią. za którą odpowiedzialna była również Beata Dzik – pracownik GOKu. W przygotowaniu scenariusza pomagał Rafał Staszewski. Dźwięk zapewniła firma Czak Music z Tarnobrzega, a za brzmienie odpowiedzialny był realizator dźwięku Tomasz Pierczyk, natomiast nad oświetleniem pracował Dariusz Madej. Podziękowania zostały również skierowane do Roberta Zimnickiego – PIT STOP Lipnik za udostępnienie urządzeń świetlnych.

W specjalny sposób podziękowano Grzegorzowi Robertowi Kupczykowi, któremu Beata Dzik wręczyła własnoręcznie wykonany portret.

Na koniec został wykonany, wszystkim dobrze znany utwór „Kocham wolność”, a publiczność otrzymała od organizatorów podziękowania wzorowane na dawnych kartkach na mięso, paliwo, słodycze z podziękowaniem „…za wspólny powrót do przeszłości”.

W koncercie uczestniczyli między innymi: wójt gminy Lipnik Andrzej Grządziel, wojewoda województwa Świętokrzyskiego Agata Wojtyszek, zastępca wójta Wojciech Zdyb, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Mazur, kierownik biura powiatowego ARiMR w Opatowie Artur Lis, a także radni i sołtysi z terenu gminy Lipnik.

Specjalnym gościem wśród publiczności była wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która podziękowała wójtowi i pracownikom gminy i Gminnego Ośrodka Kultury za przygotowanie koncertu. Przytoczyła także słowa świętego Jana Pawła II: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, (…) Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, który w tych trudnych czasach był przewodnikiem całego polskiego narodu.

Kolejno wykonane utwory zostały zaczerpnięte z aranżacji wokalistów i zespołów muzycznych (nie wszyscy wokaliści i zespoły wykonywały przedstawione utwory pierwotnie): „Kochać inaczej” – DE MONO, „To co czujesz” – HEY, „Wieża radości” – SZTYWNY PAL AZJI, „Arahja” – EWA FARNA, „Nie gniewaj się na mnie Polsko” – SZTYWNY PAL AZJI, „Przeżyj to sam” – LOMBARD, „Biała flaga” – REPUBLIKA, „Chcemy być sobą” – PERFECT, „Droga pani z TV” – LOMBARD/ M. OSTROWSKA,  „Zamki na piasku” – LADY PANK, „Słodkiego miłego życia” – KOMBI, „Dorosłe dzieci” i „Smak ciszy” – TURBO, „Kto Cię obroni Polsko” – KSU, „Szare miraże” – MAANAM, „Jest taki samotny dom” – CUGOWSKI/URBAŃSKA, „Kocham wolność” – KARPIEL & ZIÓŁKO.

Na scenie wystąpili: Jakub Mazur, Wiktoria Trynkiewicz, Wojciech Leśniewski, Martyna Puszka-Maziarz, Sebastian Szymański, Maciej Duniec,  Rafał Bajorski, Grzegorz Robert Kupczyk oraz: Marek Myszka, Adrian Gwoździowski, Michał Chmielowiec i Kamil Ruszkowski.

Copyright © 2014. All Rights Reserved.
Projekt i wykonanie igama.pl