101. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

„Wśród kwitnących pól zieleni,

Dorastała miłość do mej ziemi.

Tu pozostał cienia żywy ślad,

Której bronił mego ojca dziad…”     Zygmunt Niewiadomski – Obraz snów

Uroczystość 11 listopada przypadła w tym roku w piękny, słoneczny poniedziałek, rozpoczynając się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kaplicy NMP Matki Zbawiciela w Lipniku. Mszy przewodniczył proboszcz parafii Goźlice ksiądz Ryszard Sałek wraz z wikarym, księdzem Piotrem Niewrzałkiem.

Główny punkt uroczystości miał miejsce przy Pomniku Czynu Legionowego ppłk. Antoniego Jabłońskiego. Po swoistej defiladzie pocztów sztandarowych został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego. Następnie delegacje samorządowców, jednostek OSP i szkół złożyły wieńce przy pomniku.

Po krótkich przemowach i lekcji historii udzielonej przez wójta gminy Lipnik, Andrzeja Grządziela, patriotyczną część artystyczną przedstawili uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipniku.

Ostatnim finałowym punktem Święta Niepodległości był program artystyczny przygotowany przez GOK Włostów i CK Lipnik. Na scenie w Dworze Markus w Lipniku pod czujnym okiem Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, Sebastiana Szymańskiego oraz instruktora muzycznego Mariusza Korony zaprezentowały się: Wiktoria Furgon, Klaudia Moskal i Oliwia Jalowska. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać znane utwory: „Białe róże”, „Niepodległa, niepokorna”, „Ojczyzno ma” i „Miejcie nadzieję”.

Niezwykłym obcowaniem z muzyką poważną, był Koncert Muzyki Polskiej, z którym wystąpiły artystki z Filharmonii Świętokrzyskiej. Wśród wykonanych utworów pojawiły się pieśni ze Śpiewnika Domowego, w tym utwory i pieśni wielkich polskich kompozytorów, twórców polskiego stylu narodowego: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Wojciecha Kilara i Feliksa Nowowiejskiego. Na prośbę publiczności i organizatorów, artystki pożegnały wszystkich polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.

Uroczystość zakończyła się podziękowaniami skierowanymi do artystów i organizatorów oraz skromnym poczęstunkiem przy dźwiękach patriotycznej muzyki.