Ferie zimowe w GOK&CK

Nowy rok przyniósł nowe plany i wyzwania związane z organizacją ferii zimowych dla dzieci. Za przykładem poprzednich lat, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie przygotowali bogaty program dla dzieci i młodzieży.

Zajęcia odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury we WłostowieCentrum Kształcenia w Lipniku. Jak wiadomo podczas każdego wypoczynku najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego pierwsze dni zajęć były poprowadzone przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Lipnika oraz policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie. Mundurowi oprócz pogadanki na temat bezpieczeństwa przygotowali dla dzieci i młodzieży szereg konkursów, w których do wygrania były różne gadżety. Najbardziej wszystkim przypadły do gustu pokazy sprzętu strażackiego, jaki jest używany podczas akcji ratunkowych i gaśniczych – każdy mógł na chwilę stać się strażakiem.

Żadne ferie w GOK-u nie mogłyby się obejść bez występów teatralnych. Licznie zgromadzona publiczność w Lipniku i we Włostowie mogła obejrzeć dwa niezwykłe przedstawienia pt. „Jaś i fasolowe drzewo” oraz „Przygody Kubusia”. Aktorzy ze Studia Teatralnego Krak-Art z Krakowa rozbawili starszych i młodszych zapraszając do wspólnego występu w spektaklach.

Kolejne dni były pełne zabaw, gier i edukacji. Pomiędzy zajęciami plastycznymi, które pomogły odkryć wielu dzieciom duszę artysty, trwały zmagania na szachownicy lub pełne śmiechu zagadki logiczne i kalambury. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia muzyczne, podczas których każde dziecko mogło spróbować swoich sił na wybranym przez siebie instrumencie. Zupełnie nowym doświadczeniem była gra w „minigolfa”, która przyniosła wiele radości  i zaangażowania.

Zakończenie pierwszego tygodnia ferii było również pełne wielu gatunków muzycznych. Impreza choinkowa stała się dobrą okazją do wspólnej zabawy. We Włostowie dominowała „piosenka na życzenie”, która ukazała nowoczesne i ponadczasowe upodobania muzyczne. Natomiast w Lipniku przeróżnym tańcom na parkiecie nie było końca poprzez wspólną integrację dzieci i starszej młodzieży.

Drugi tydzień Ferii z GOK-iem również przyniósł dzieciom moc wrażeń i atrakcji. Kolejne dzieła sztuki stworzone podczas zajęć plastycznych ozdobiły na pewno nie jedną ścianę. Także nauka gry na pianinie, gitarze, czy akordeonie mogła trwać bez końca. W drugim tygodniu przyszła pora na zajęcia muzyczno – ruchowe, podczas których dzieci uczyły się ciekawych układów choreograficznych. Nowością podczas ferii był trening piłki nożnej.

Aby uatrakcyjnić ferie zimowe zorganizowano w Centrum Kształcenia w Lipniku, Turniej Szachowy dla wszystkich zainteresowanych królewską grą.

Do rozgrywek zgłosiło się siedmioro młodych uczestników, m.in. uczniowie GOK-u. Po rozegraniu wielu skomplikowanych partii szachów wyłoniono zwycięzcę. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Piątek, drugie miejsce zajął Filip Zdyb, a trzecie Daniel Zdyb.

Podczas Ferii z GOK-iem odbyła się ósma edycja Turnieju Tenisa Stołowego, która została rozegrana w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie. Do rozgrywek zgłosiło się dziesięciu zawodników.  Nad wszystkim czuwał profesjonalny sędzia, Dawid Pater.

W zaciętym meczu o trzecie miejsce z wynikiem 3:2 zwyciężył Aleksander Malinowski z Rafałem Garnuszkiem. Rozgrywka finałowa była równie emocjonująca. Wynikiem 3:0 wygrał Paweł Niewójt z Krystianem Masternakiem.

Dwa ostatnie dni ferii dały wszystkim wiele radości. Pierwszym przystankiem w bajkowej podróży był wyjazd do Kina Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim na film pt. „Śnieżka i fantastyczna siódemka”. Ten animowany film niósł z sobą wspaniały przekaz – „nie ważne jak ktoś wygląda na zewnątrz, ważne jaki jest w środku”. Po seansie kinowym grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami udała się do pobliskiej restauracji McDonald’s, gdzie oprócz wielu pyszności był czas na dobrą zabawę.

Ostatni dzień Ferii z GOK-iem warto nazwać „wieczorem w blasku księżyca”, a to wszystko dzięki zorganizowanemu wspólnie z druhami z OSP Lipnik ogniska dla wszystkich uczestników ferii zimowych. Wspólne pieczenie kiełbasek i chleba przeplatało się ze wspomnieniami i żartami, które przyprawiły wszystkim wiele uśmiechu na twarzy w mroźny, zimowy wieczór.