230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

"...wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największą stałością ducha, niniejszą konstytucję uchwalamy i  tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy". – ten fragment preambuły Polskiej Konstytucji 3 maja 1791 r. zacytował na Zamku Królewskim święty Jan Paweł II, podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny.

Warto zapamiętać te słowa, by w życiu każdego polaka stały się drogowskazem na drodze miłości do ojczyzny i były wyznacznikiem wartości patriotycznych, kultywowanych przez naszych przodków.

3 maja w gminie Lipnik odbyły się uroczystości z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kaplicy pw. NMP Matki Zbawiciela w Lipniku, którą odprawił proboszcz parafii Goźlice, ksiądz Ryszard Sałek.

Po zakończonej Mszy Świętej poczty sztandarowe, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Lipnik oraz zaproszeni goście udali się w defiladzie pod pomnik Czynu Legionowego p. płk. Antoniego Jabłońskiego.

Po odśpiewaniu Hymnu państwowego przy pomniku Czynu Legionowego zostały złożone kwiaty przez delegacje: Urzędu Gminy w Lipniku, Starostwa Powiatowego w Opatowie, Radnych Rady Gminy w Lipniku, przedstawicieli jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkoły Podstawowej im. Romana Koseły we Włostowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipniku oraz Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku

Podczas uroczystości wójt gminy Lipnik, Andrzej Grządziel udzielił wszystkim zgromadzonym krótką lekcję historii, podkreślając w swoim wystąpieniu znaczenie Konstytucji i jej późniejszych następstw. Swoje ostatnie słowa skierował do strażaków z okazji zbliżającego się święta ich patrona, świętego Floriana.

Również przewodniczący Rady Gminy w Lipniku, a zarazem Prezes OSP, Stanisław Mazur skierował swoje słowa ku strażakom. Podziękował za ich trud i zaangażowanie w niesienie pomocy oraz podkreślił znaczenie rozwoju strażaków i modernizacji zaplecza technicznego. Część artystyczną przygotowali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipniku i Szkoły Podstawowej im. Romana Koseły we Włostowie.

Młodzi artyści zaprezentowali tematyczne wiersze oraz wykonali piękne utwory patriotyczne.

Wokaliści: Klaudia Moskal – „Ojczyzno ma”,

Karolina Szemraj – „Trzeci maja” i „Rota”,

Kacper Szemraj i Miłosz Szemraj – „Piosenka Młodego patrioty”.

Wiersze recytowali: Dawid Kawiński, Magdalena Juda, Agata Chrzanowska i Marta Łukasiewicz.

Uroczystość odbyła się z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i norm sanitarnych, jakie zostały wprowadzone w czasie trwania pandemii wirusa COVID-19. Dzięki zachowanym przepisom każdy z uczestników mógł swobodnie uczestniczyć w święcie 3 maja.

Druhom strażakom z okazji ich święta życzymy, aby dzień świętego Floriana, był źródłem siły w życiu codziennym, a także przyniósł spełnienie oczekiwań i planów, tak osobistych, jak i zawodowych.

Drodzy Druhowie kierujemy do Was słowa uznania za Waszą ciężką pracę.

Nie bacząc na własne bezpieczeństwo w dzień i w nocy ratujecie ludzkie życie i mienie.

To dzięki Wam lokalna społeczność może spać spokojnie. Jesteście przykładem, jak w dzisiejszych czasach można i należy godnie sprawować swoje obowiązki.

Niech święty Florian Was prowadzi podczas każdej akcji, byście z dumą wypowiadali słowa: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”!