Jesteś tutaj: | |

Sztuka 50 lat

20 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie odbył się
jubileusz naszego lokalnego artysty z Leszczkowa, Zygmunta Niewiadomskiego. Jubileusz połaczony był z wystawą pn. „Sztuka 50-ciu lat”, w której artysta zaprezentował cząstę swych dzieł wykonanych w ciągu 50-ciu lat swojej twórczej pracy, jako rzeźbiarz, malarz, snycerz i poeta.

Jubileusz twórczości dla artysty jest uhonorowaniem jego osiągnieć w tym przede wszystkim w dziedzinie sztuki, która w szeroko rozumianym znaczeniu towarzyszy nam każdego dnia, będąc niejdenokrotnie odbiciem naszej duszy. W pracach Zygmunta Niewiadomskiego właśnie to dobicie jego duszy, cząstka jego samego zauważalna jest w pracach pełnych emocji i przeżyć.

Jubileusz rozpoczął się od powitania gości przez Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, Sebastiana Szymańskiego. Natomiast Wiesława Wywiał – nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipniku – przedstawiła biografię artysty.

Opowiadając o swojej twórczości i pracy za granicą, Zygmunt Niewiadomski nie ukrywał wielkiej tęskonty do Ojczyny, którą przekazał w swoich pracach. Pragnął, aby każdy choć na chwilę zobaczył jego oczami, świat ukazany nie tylko w obrazach ukazjących pejzaże malowniczej doliny Opatówki, ale również cechy charakterystyczne dla jego rzeźb i figur z porcelany.

W czasie, gdy Karina Wywiał recytowała jeden z jego wierszy – „Słowieńskie plemię”, nie ukrywaał wzruszenia.

Jego przyjaciele podkreślali ogromne wsparcie ze strony jego żony, która jest muzą naszego lokalnego artysty.

Wszyscy zgromadzeni skałdali Zygmuntowi gratulacje za tak owocną pracę, a m.in. wójt gminy Lipnik, Andrzej Grządziel, Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sandomierzu ppłk. Janusz Jakubowski, który wręczył dyplom uznania za szerzenie patriotyzmu w pracach artysty. Zygmunt Niewiadomski współpracuje z Fabryką Porcelany Ćmielów i Chodzież dlatego życzenia dla jubilata oraz list gratulacyjny w imieniu zarządu przekazała Ilona Frąk-Krzemińska dyrektor do spraw eksportu. Takze Prezes Stowarzyszenia Tradycja i Przyszłość, Stanisław Dobek wraz z członkami Stowarzysznia złożył na ręce artysty list gratulacyjny.

Rozmowy na temat wystawy i składanie życzeń dla artysty trwały długo, dlatego wystawę będzie można oglądać do 16 grudnia w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie.