Projekcja filmów edukacyjnych

Projekcja filmów edukacyjnych

w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku 03.10.2017 roku

Stowarzyszenie Auschwitz Memento od wielu lat realizuje swoją misję, starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Opowiadają historie ważne z punku widzenia społeczeństwa.

Film „Niezłomni pod drutami Auschwitz” jest to fabularyzowany film dokumentalny w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla, który miał swoją premierę w 2013 roku i był pokazywany przez TVP i Telewizję Republika. Dokumentuje działalność żołnierzy „Sosienek”, którzy w czasie niemieckiej okupacji zapisali piękną kartę, a po wojnie byli prześladowani przez NKWD i UB, wreszcie ograbieni przez komunistów z bojowych dokonań, skazani zostali na zapomnienie.

Film „Pilecki” to polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działanie w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku. W rolę rotmistrza wcielił się Marcin Kwaśny. W kinach film „Pilecki” zobaczyło ponad 150 tysięcy widzów.