Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze

18 sierpnia 2018 r. w amfiteatrze w Lipniku obył się koncert „Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze” zorganizowany przez pełniącego funkcję Wójta Gminy Lipnik Pana Andrzeja Grządziela, Radę Gminy w Lipniku, Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie i Fundację Dariusza Stachury „Canto Pro Classica”.

O godzinie 18:00 licznie zgromadzona publiczność – ponad 150 osób, mogła poczuć się jak w operze, oglądając niezwykły spektakl połączony z utworami znanych kompozytorów. W czasie  trwania koncertu można było usłyszeć pieśni Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza, arie z opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki, a także wiele innych pieśni wojskowych i patriotycznych. Wykonane utwory nawiązywały przede wszystkim do miłości do ojczyzny oraz trudu walki o wolność i niepodległość.

Cenieni śpiewacy operowi wcielili się w postacie: Miecznika, Hanny, Jadwigi, Damazego, Stefana, Zbigniewa, Cześnikowej i Skołuby, a dynamiczna akcja sceniczna, nawiązała do historii opowiedzianej w libretcie opery. Dodatkowo artyści wystąpili w kostiumach nawiązujących do strojów z epoki, a scenografia nawiązywała do sali w stylu dworkowym: na wpół biesiadnej na wpół rycerskiej.

Pomysłodawcą i reżyserem przedstawienia jest znakomity tenor, śpiewak operowy, a zarazem malarz i rzeźbiarz Pan Dariusz Stachura. Darczyńcami widowiska byli: Fundacji ORLEN Dar Serca i Fundacji Dariusza Stachury „Canto Pro Classica”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło: Radio Leliwa, Echo Dnia i Tygodnik Nadwiślański.

„…Projekt tego niezwykłego przedsięwzięcia powstał na okoliczność 100 – lecia Niepodległości naszej ukochanej ojczyzny (...) moje doświadczenie i miłość do polskiej muzyki, do Polski spowodowało, że wprowadziłem do tego przedstawienia pieśni polskie ze śpiewnika naszych wspaniałych kompozytorów liryki polskiej, oczywiście musiałem troszeczkę wpleść historii Polski…”- mówił Pan Dariusz Stachura.

Przedstawienie zostało bardzo ciekawie skonstruowane, dlatego że powstało na bazie słynnej opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór”.

Reżyser odniósł się także do przyjęcia chrztu przez Polskę, co sprawiło, że Polska została włączona do elity państw europejskich. Zinterpretował też słowa świętego Jana Pawła II – „jesteśmy beniaminkiem chrześcijaństwa” w Europie i dodał, że wszyscy powinni mieć nadzieję, że chrześcijaństwo i Unia Europejska chrześcijańska będzie trwała dalej.

Pan Dariusz Stachura, jako wszechstronny artysta podkreśla, że musi dać upust swojej twórczej wyobraźni w wielu kierunkach artystycznych. Warto napisać, że miał zaszczyt dublować samego mistrza śp. Luciano Pavarottiego w Turynie na stuleciu premiery „Cyganerii”. Jego wrażliwość zaś i miłość do ojczyzny sprawiły, że stworzył coś nowego, czego nikt jeszcze w Polsce nie stworzył, czyli „Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze”.

Do opery zostały wplecione znakomite treści z literatury naszych twórców i kompozytorów, dzięki czemu wszystko pięknie się komponuje. Dodatkowo odniesienie do tradycji i historii Polski i jej niezwykłych, wywodzących się z tradycji ludowej utworów tworzy harmonijną całość.

W przedstawieniu ukazany został także wątek miłosny, a sam autor odniósł się w swoich słowach do czasów, kiedy to nasi przodkowie „…nie mieli czasu na adorowanie naszych niewiast…”, ale poświęcali życie dla obrony kobiet i gniazd rodzinnych.

Na scenie pojawiła się postać Stańczyka, który „ma swoją mądrość, swoje przemyślenia” i niezwykłe słowa odnoszące się do rycerskości i wartości naszych przodków.

Teksty do tego niezwykłego spektaklu napisał Tomasz Raczkiewicz, który spełnił się  w roli literata i aktora grając wcześniej wymienioną postać Stańczyka. Pan Dariusz Stachura zaprosił również kolegów z Teatru Muzycznego w Łodzi i Teatru Wielkiego w Łodzi. Aranżacje do utworów napisała wieloletnia przyjaciółka reżysera Zuzanna Niedzielak. Zespół, a właściwie Orkiestra Salonowa z Łodzi im. Jana Kiepury uświetniła swoją grą to przepiękne przedstawienie, które na zakończenie dostało długą owację na stojąco od zgromadzonej publiczności.

Na pożegnanie Pan Dariusz Stachura podziękował za zaproszenie artystów do Lipnika, wykonując piękny utwór „Ave Maria” i komplementował gminę Lipnik: jej piękne tereny, wspaniałą muszlę koncertową, bogata historię i wspaniałych mieszkańców.

Mieszkańcy gminy Lipnik bardzo chwalili i docenili to ciekawe wydarzenie kulturalne. Także młode osoby podkreślały, że było to dla nich ogromne przeżycie, a możliwość uczestniczenia w czymś takim dała im niezwykłe możliwości obcowania z bogatą sztuką polskiego narodu.