Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku

Kalendarium

«

Kwiecień 2024

»
NdPnWtŚrCzwPtSob
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930        

Film promocyjny

Narodowe Centrum Kultury
Projekt - tablica

Losowe zdjęcie

Wernisaż Zygmunta Niewiadomskiego

   Dnia 18 lutego 2017 roku w Centrum Kształcenia w Lipniku odbył się Wernisaż Zygmunta Niewiadomskiego - rzeźbiarza, malarza, poety, snycerza. Na salach CK w Lipniku zaprezentowane zostały rzeźby w drewnie, w kamieniu, porcelana, rysunki oraz obrazy twórcy. Kilkadziesiąt przedstawionych dzieł cieszyło się nie bywałym uznaniem ze strony zaproszonych na uroczystość gości. Przybyli goście mogli zaznajomić się z talentem Mistrza Niewiadomskiego oraz zakosztować prawdziwej sztuki której wspaniałą tematykę można było odczytać w każdym z przedstawionych dzieł. Warto wspomnieć że mimo licznych prezentacji dzieł Mistrza Niewiadomskiego, jest to pierwszy wernisaż.


   Na Wernisaż Zygmunta Niewiadomskiego przybyli między innymi: 

- Wójt Gminy Lipnik: Józef Bulira 

- Przewodniczący Rady Gminy w Lipniku: Stanisław Mazur  

- Dyrektor Zespołu Szkół w Lipniku: Danuta Polit  

- Dyrektor Zespołu Szkół we Włostowie: Małgorzata Krakowiak 

- Dyrektor Szkoły w Szwarszowicach: Joanna Stawiarz  

- Główny Projektant Zakładu Porcelany w Ćmielowie: Mariusz Woliński 

- Krytyk Sztuki, Malarz: Tomasz Staszewski  

- Publicysta, Wydawca i Animator Kultury, Redaktor Wieści Lipnickich: Józef Myjak 

- Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Opatowie: Małgorzata Jalowska 

- Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim: Elżbieta Baran 

- Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Ożarowie: Marian Sus 

- Dyrektor Miejskiego Gminnego Ośrodek Kultury w Zawichoście: Patrycja Lutyńska 


   Na głównej sali zapadła cisza, po wykonaniu utworu muzycznego głos zabrał Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie Sebastian Szymański, witając przybyłych gości na otwarciu, po czym głos zabrali kolejno Wójt Gminy Lipnik Józef Bulira, Krytyk Tomasz Staszewski, Redaktor Wieści Lipnickich Józef Myjak. Wszyscy mówcy wyrazili podziw i szacunek względem sztuki Mistrza. 

   Nadszedł czas na prezentację dorobku poetyckiego artysty, wiersze z tomiku poezji zaprezentowała Karina Wywiał. Przyszła część na prezentację biogramu przez samego twórcę, Zygmunta Niewiadomskiego, po czym artysta zaprosił do zapoznania się z wystawą jak i do dyskusji na jej temat.

   Drugą część uświetnił recital w wykonaniu Dyrektora GOK Sebastiana Szymańskiego grającego na pianinie oraz Ryszarda Krzemińskiego grającego na instrumencie dętym, dzięki którym podczas wernisażu można było poczuć odpowiednią co do wydarzenia atmosferę.

   Na zakończenie części oficjalnej wernisażu pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku wręczyli kwiaty oraz portret Mistrza Niewiadomskiego, autorstwa Beaty Dzik, plastyczki GOK. Po zakończeniu części oficjalnej przybyli goście zostali zaproszeni do oglądania dzieł, indywidualnych rozmów z autorem dzieł oraz na poczęstunek. 

   Prezentowane na ekspozycji  prace świadczą o wielkiej wrażliwości artysty na urodę otaczającego nas świata. Miejsca malowane na płótnach, papierze czy rzeźbione w drewnie stały się materią budzącą zachwyt widza. Przeważające dzieła których tematyką jest oddanie małej ojczyźnie takie jak chociażby pejzaże przedstawiające drogi dzieciństwa, świadczące o patriotyzmie wyrażanym przez głęboki artyzm jak przystało na prawdziwego mistrza. Obrazy pozwalają poczuć klimat i specyfikę doświadczeń czego dowodem jest doskonały realizm w dziełach. 

   Wystawę można było zwiedzać w Centrum Kształcenia w Lipniku do 24 marca 2017 roku.Copyright © 2014. All Rights Reserved.
Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Gama