Wolna i Niepodległa spotkanie z artystą

28 listopada uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lipniku obejrzeli wystawę o tematyce patriotycznej „Wolna i Niepodległa”, znajdującą się w Centrum Kształcenia w Lipniku.

Na wystawę przybyły dwie bardzo liczne grupy uczniów, które powitał artysta malarz i rzeźbiarz Pan Zygmunt Niewiadomski wraz z pracownikami Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku na czele z dyrektorem placówek Panem Sebastianem Szymańskim.

Po krótkiej prelekcji na temat odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 – latach, artysta zaprosił wszystkich do sali, w której znajduje się wystawa. Następnie skrupulatnie omawiał każdy eksponat, rzeźbę i wykonany przez siebie obraz, w tym niezwykle ważne postacie pierwszych ułanów na ziemiach polskich, czyli „Siódemkę Beliny”

Młodzież z zainteresowaniem słuchała tej ciekawej lekcji historii, która miała ogromny wydźwięk potwierdzony i ukazany w pracach artystów. Po krótkim wykładzie uczniowie oddali się oglądaniu wystawy. Oczywiście każdy znalazł coś dla siebie. Chłopaków zainteresowały militaria, repliki wykonanych pistoletów i prywatna szabla Pana Zygmunta Niewiadomskiego, a także fotografie sprzed około stu lat ukazujące życie zwykłych ludzi, czy też żołnierzy z okresu I wojny światowej.

Natomiast uwagę dziewczyn skupiły delikatniejsze, a zarazem bardzo dynamiczne obrazy Pana Zygmunta Niewiadomskiego, a także rysunki Pani Beaty Dzik, które przedstawiają tzw. Ojców Niepodległości, czy też Orlęta Lwowskie.

Na pożegnanie młodzież serdecznie podziękowała za spotkanie i niesamowitą lekcję historii, a Pan Zygmunt Niewiadomski podkreślił, że była to dla niego przyjemność móc spotkać się z młodymi ludźmi.

Wystawę można obejrzeć do 21 grudnia 2018 r. w Centrum Kształcenia w Lipniku, od poniedziałku do piątku w godz. od 11:00 do 19:00, na którą serdecznie zapraszamy.