XIX Biesiada Świętojańska

27 czerwca 2021 r. we Włostowie odbyła się XIX Biesiada Świętojańska.

Obecna sytuacja zdrowotna i bardzo niski stopień zachorowań wśród społeczeństwa pozwolił na realizację pierwszej imprezy plenerowej w gminie Lipnik spowodowanej dłuższą przerwą przez pandemię wirusa Covid-19.

XIX Biesiada Świętojańska we Włostowie rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą na placu przykościelnym we Włostowie, podczas której został poświęcony ogromny wieniec wykonany specjalnie na tą okazję. Mszy Świętej przewodniczył ks. kan. Paweł Goliński, który w tym dniu obchodził również 30-lecie święceń kapłańskich.

O 16:00 na Stadionie Sportowym we Włostowie Super Animatorzy z Fundacji Młodych Liderów zaprezentowali pełen animacji program artystyczny do całych rodzin. Wśród wspólnych zabaw wymienić można tańce animacyjne, zawody z przeciąganiem liny, skoki w workach i zabawy ze skakanką. Chwilą wytchnienia między wesołymi konkursami dla dzieci był pokaz iluzjonistyczny, który zgromadził  wokół wiele ciekawskich i zaskoczonych oczu. Najmłodsze dzieci ustawiały się w długich kolejkach, aby zrobić sobie brokatowy tatuaż i pomalować twarz na wzór postaci z ulubionych bajek. Największym zainteresowaniem dzieci cieszył się pokaz baniek mydlanych, których fala ogarnęła całą Biesiadę Świętojańską, oczywiście każdy mógł spróbować swoich sił w tworzeniu dużych baniek mydlanych. Wspólna zabawa z animatorami zakończyła się sesją zdjęciową z żywymi maskotkami. Na tym nie było końca atrakcji dla dzieci, gdyż czekało na nie wesołe miasteczko z dmuchaną zjeżdżalnią, trampoliną oraz kulinarnymi pysznościami: watą cukrową, kręconym ziemniakiem i lodami.

Gdy przyszedł czas na występy artystyczne na scenie wystąpił zespół folklorystyczny Świętokrzyskie Uśmiechy. Jego założycielem jest Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, Sebastian Szymański, a od 2017 drugim instruktorem muzycznym prowadzącym zespół jest Mariusz Korona. Przez 12 lat działalności zespół przyjął pod swoje skrzydła wiele młodych osób, które rozpoczynały swoją przygodę na estradzie, szlifując swoje muzyczne talenty. Obecny skład zespołu tworzą: Wiktoria Furgon, Magdalena Juda, Angelika Mikiel, Klaudia Moskal, Kacper Szemraj i Amelia Trytko. "Świętokrzyskie Uśmiechy" uświetniają każdą gminną uroczystość ludowymi utworami nawiązującymi do naszego regionu świętokrzyskiego. Podczas Biesiady zespół wykonał utwory: „Na kieleckim polu”, „Lesie ty mój lesie”, „Zachodzi słoneczko” i „Świętokrzyskie jakie cudne” przy akompaniamencie instruktora muzycznego, Mariusza Korony.

Następnie na scenie XIX Biesiady Świętojańskiej wystąpiły wokalistki reprezentujące Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie: Karolina Szemraj  - „Słucham Cię w radiu co tydzień”, Klaudia Moskal – „Ale jazz”, Wiktoria Furgon – „Milcząc”, Oliwia Jalowska – „idontwannabeyouanymore” i Amelia Trytko – „Dance Monkey”.

O godzinie 18:00 wójt Gminy Lipnik, Andrzej Grządziel wspólnie z przybyłymi gośćmi otworzył oficjalnie XIX Biesiadę Świętojańską. Do życzeń dobrej zabawy dołączyli się również: starosta powiatu opatowskiego, Tomasz Staniek, V-ce starosta powiatu opatowskiego, Małgorzata Jalowska, członek Zarządu Rady Powiatu, Krzysztof Hajdukiewicz, Kierownik Biura ARiMR w Opatowie, Artur Lis, Prezes Zarządu LGD Sandomierz, Janusz Stasiak, Powiatowy Inspektor Weterynarii, Bogusław Mąka oraz Z-ca wójta gminy Lipnik, Wojciech Zdyb, Przewodniczący Rady gminy w Lipniku, Stanisław Mazur i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, Sebastian Szymański.

Tuż przed zabawą taneczną, konferansjer Marcin Janaszek dokonał krótkiej prezentacji Kół Gospodyń Wiejskich. Wspólnie z nami swoje piękne stoiska, bogate w różnorodne potrawy i ciasta przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich: „Dolina Opatówki”, Gołębiów, Kaczyce, „Nasz Usarzów” Sternalice i Włostów. Wśród potraw znalazły się: pierogi, bigos, gulasz po usarzowsku, zalewajka, kiełbasa z grilla oraz gofry, popcorn i ogromna różnorodność przepysznych ciast.

W tym roku Biesiada Świętojańska miała bardzo rodzinny, ale i charytatywny charakter, ponieważ podczas jej trwania odbywała się zbiórka pieniędzy do puszek na pomoc dla Bartusia Przychodzkiego, chorego na SMA. Na scenie z prośbą o pomoc i podziękowaniem dla darczyńców wystąpili rodzice małego Bartusia, Łukasz i Agnieszka Przychodzcy. Przy wsparciu młodych i aktywnych wolontariuszy udało się zebrać 2120,40zł.

Publiczność mogła również skorzystać z pomocy pracowników Urzędu Gminy w Lipniku, którzy prowadzili punkt informacyjno-konsultacyjny na temat programu Czyste Powietrze. Natomiast reprezentanci Gminnego Biura Spisowego ofiarowali swoją pomoc przy Narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkańców 2021.

Tuż obok Ośrodek Pomocy Społecznej z Lipnika prowadził akcję informacyjną na temat szczepień przeciwko wirusowi Covid-19. Wspólnie z pracownikami OPS Lipnik osoby niezaszczepione miały możliwość ustalenia terminu szczepienia.

Najbardziej wyczekiwanym punktem programu przez zgromadzoną publiczność była zabawa taneczna z zespołem Variax. Subtelne i kuszące rytmy, jakie zaprezentował pięcioosobowy cover band porwały wszystkich do wspólnej zabawy.

O 21:00 koncert pełen energii w nowoczesnym stylu muzyki folkowej zaprezentował zespół Mila. Wśród utworów można było usłyszeć takie hity jak: „Hej hej góralu”, „Sarna”, „Jeśli kogoś kochasz”, „Karcmarecka”, czy też „Mamko moja”. Inspiracje muzyczne regionu ziemi limanowskiej przypadły wszystkim do gustu i dały dużo pozytywnej i tanecznej zabawy.

Niespodzianką dla publiczności przy dźwiękach muzyki elektronicznej był barwny pokaz laserowy, po którym na scenie znów pojawił się zespół Variax. W taki sposób przy skocznych utworach zabawa taneczna zakończyła XIX Biesiadę Świętojańską.

Patronat medialny nad XIX Biesiadą Świętojańską objęli: Echo Dnia,  Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Opatów, naszemiasto, naszopatów, telewizja STV.PL i Tygodnik Nadwiślański.