Zegar Męki Pańskiej

12 kwietnia w Kaplicy NMP Matki Zbawiciela w Lipniku odbyła się krótka inscenizacja, połączoną z rozważaniem modlitewnym, która ukazała zgromadzonym Zegar Męki Pańskiej. Fragmenty Pisma Świętego, modlitw i wierszy przedstawili zgromadzonym w kaplicy wiernym uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lipniku i Szkoły Podstawowej im. Romana Koseły we Włostowie.

Zegar Męki Pańskiej jest nabożeństwem, które zachęca do przeżycia całej doby, towarzysząc Panu Jezusowi w ostatnich 24 godzinach Jego przebywania na Ziemi, w tej decydującej dobie dla historii ludzkości.

Dzięki Zegarowi Męki Pańskiej rozważaliśmy bolesne wydarzenia zaczerpnięte z Ewangelii bądź Tradycji Kościoła. Inscenizacja rozpoczęła się o godzinie 19.00 nawiązując przez to do wydarzeń Wielkiego Czwartku, kiedy podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus umył nogi Swoim uczniom. Występ zakończył się około godziny 20:00 przestawiając godzinę "18.00" następnego dnia (wydarzenia Wielkiego Piątku), przeżywając złożenie Jego ciała do grobu.

Pełni refleksji i zadumy związanej z cierpieniem Jezusa Chrystusa zgromadzeni w kaplicy nagrodzili występujących brawami.

Wśród zgromadzonych wiernych i gości, uczestniczyli przedstawiciele Rady Gminy w Lipniku oraz sołtysi z terenu gminy, a także zastępca Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipniku Monika Wesołowska i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie na czele z Dyrektorem Sebastianem Szymańskim.

Scenariusz inscenizacji został przygotowany na podstawie książki Izabeli Marczak z Leszczkowa - uczennicy ZSP Lipnik, oprawę muzyczną i dekoracje zapewnili pracownicy GOK Włostów. Pomysłodawcą prezentacji nabożeństwa była Jadwiga Garnuszek - nauczycielka religii w ZSP Lipnik, a reżyserem Adam Barański - pracownik GOK Włostów.