Ferie w GOK&CK 2022

dniach 17 - 28 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie i w Centrum Kształcenia w Lipniku odbył się cykl zajęć dla dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych.

Ferie rozpoczęły się od spotkań z ze strażakami z OSP Lipnik oraz z funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Opatowie dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.

Kolejne dni upływały wszystkim w dźwiękach warsztatów muzycznych, które prowadził instruktor Mariusz Korona. W czasie zajęć dzieci uczyły się gry na instrumentach oraz pobierały lekcje śpiewu. Zabawnym punktem zajęć były muzyczne kalambury, które przyniosły najmłodszym wiele radości.

Dobra zabawa to również przygody ze sztuką plastyczną. Drewniany Bałwanek, taki tytuł nosiły zajęcia prowadzone przez instruktorkę, Beatę Dzik, których wynikiem również były drewniane bałwanki.

Bardzo ciekawymi i nowymi zajęciami, jakie na stałe weszły do programu GOK&CK są zajęcia warsztatów teatralnych i recytatorskich dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Warsztaty prowadzi miłośniczka teatru i wieloletni dyrektor Ośrodka Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, obecnie pracownik Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i właścicielka Zboru Ariańskiego w Ublinku, Elżbieta Baran. Pod jej czujnym okiem uczniowie poznali znaczenie teatru, jaki mogą stworzyć poprzez wykorzystanie własnych umiejętności i zainteresowań.

II Turniej Szachowy

„19 stycznia 2022 roku w Centrum Kształcenia w Lipniku pod okiem Adama Barańskiego odbył się II Turniej Szachowy. W rozgrywkach wzięło udział siedmioro uczestników: Nikola Wodecka, Maksymilian Wodecki, Antoni Grabowski, Adam Wiśniewski, Filip Gara, Tomasz Żurek oraz Zuzia Piątek. Po rozegraniu wielu długich oraz skomplikowanych partii szachowych na podium znaleźli się: Tomasz Żurek - miejsce, Filip Gara – II miejsce oraz Zuzia Piątek – III miejsce. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, a pierwsza trójka nagrody rzeczowe wręczone przez wójta gminy Lipnik, Andrzeja Grządziela i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, Sebastiana Szymańskiego”.

Zuzanna Piątek

IX Turniej Tenisa Stołowego

Kolejny dzień w Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie był pełen sportowych zmagań i emocji. IX edycja Turnieju Tenisa Stołowego przyciągnęła dziesięciu młodych pasjonatów tej gry. Po kilkugodzinnych zmaganiach zwycięzcą turnieju został Aleksandre Malinowski, który rok wcześniej zajął niższy stopień podium. II miejsce zajął Krystian Masternak, a III Emil Kaczor. W turnieju udział wzięli: Jakub Czyż, Mateusz Król, Oskar Raban, Kacper Szemraj, Miłosz Szemraj, Jacek Zdyb i Kacper Zimnicki. Wręczenia dyplomów i nagród dokonali wójt gminy Lipnik, Andrzej Grządziel i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, Sebastian Szymański oraz sędzia, Dawid Pater, który również otrzymał specjalne podziękowanie.

Aleksander Malinowski – 20 lat, uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie. – Ping Pong to moje hobby i gram już od 6 lat. W tym roku na turnieju był bardzo wysoki poziom, ale dzięki systematycznym treningom, które trwały po kilka godzin dziennie wygrałem turniej. Nie jest to pierwszy turniej, w którym brałem udział. Mam nadzieję wystartować za rok w jubileuszowym X Turnieju tenisa Stołowego.

Żywe Muzeum Porcelany

Ostatniego dnia pierwszego tygodnia ferii zimowych młodzież pod opieką pracowników GOKu zwiedziła Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie, w czasie którego młodzież poznała historię zakładu porcelany w Ćmielowie, a także drogę powstania wyrobów z porcelany.

Gdy cała grupa podziwiała piękną porcelanę, pracownicy muzeum przygotowali warsztaty plastyczne, podczas których młodzież wykonała różę z masy porcelanowej, warto dodać, że dopiero po kilku dniach można ją było wypalić w domowym piekarniku.

Tydzień II

Poniedziałek drugiego tygodnia ferii rozpoczął się od podróży w „80 dni dokoła świata”. Pod takim tytułem wszyscy uczestnicy ferii zimowych obejrzeli film animowany, po którym każdy znalazł dla siebie coś dobrego w McDonald’s.

Wtorek był dniem należącym do Małych Form Teatralnych Widowisko. Grupa teatralna z Krakowa zaprezentowała dzieciom dwa krótkie spektakle: „Leśne skrzaty” i „Zima u krasnala Troszczyka”. Dalsza część dnia upłynęła młodzieży również na warsztatach teatralnych połączonych z muzyką i plastyką.

Kolejne dni były pod znakiem dobrej muzyki i zabawy tanecznej w GOK&CK. Młodzież i dzieci uczestniczyli w zabawach choinkowych, w czasie których odbyło się wiele śmiesznych konkursów i zabaw. Podczas choinek wspierało GOK, Koło Gospodyń Wiejskich z Włostowa, które przygotowało poczęstunek dla najmłodszych.

Zakończenie ferii zimowych odbyło się wspólnym ognisku i pieczeniu kiełbasek razem z druhami z OSP Lipnik przy Gminnym Ośrodku Kultury we Włostowie.