Zegar Męki Pańskiej

Zegar Męki Pańskiej, pod takim tytułem odbywa się niezwykłe nabożeństwo, ukazujące wydarzenia z ostatnich 24 godzin z życia Jezusa Chrystusa, zaczerpnięte z Ewangelii bądź Tradycji Kościoła. Nawiązując do tych wydarzeń przeżywanych w czasie Wielkiego Tygodnia, przygotowaliśmy adaptację własną tego nabożeństwa połączoną z recytacją tematycznych wierszy oraz z pięknymi pieśniami religijnymi. Wynikiem wspólnej pracy 25-osobowego zespołu jest film kończący się „nowym początkiem”.

W Wielką Środę w kościele pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela we Włostowie tuż po Mszy Świętej odbyła się projekcja przygotowanego filmu. Zebrani parafianie z uwagą i w skupieniu wysłuchali rozważań i obejrzeli przygotowaną inscenizację. Tego dnia młodzież biorąca udział w nagraniu była obecna i włączyła się aktywnie w prezentację Zegara Męki Pańskiej. Łukasz Wiatrek odczytał fragment Ewangelii wg. Św. Mateusza, który nawiązywał do zdrady jednego z apostołów, natomiast Anna Moskal wspólnie pracownikiem GOKu, Adamem Barańskim była lektorką komentarzy wprowadzających do projekcji filmu. Na koniec Adam Barański podziękował wszystkim obecnym w kościele i złożył najlepsze życzenia. Również ksiądz proboszcz Paweł Goliński przyłączył się do życzeń, a w swoich podziękowaniach wspomniał pracę jaką włożyła cała grupa młodzieży, pracowników GOKu i pozostałych realizatorów w przygotowanie wymownego filmu. Ksiądz Paweł pożegnał wszystkich błogosławieństwem, życząc godnego przeżywania świąt wielkanocnych.

W Wielki Piątek tuż po liturgii w kościele pod wezwanie Matki Bożej Wniebowziętej w Malicach Kościelnych także odbyła się projekcja filmu Zegar Męki Pańskiej. W parafii malickiej również wystąpiła młodzież należąca do tej parafii. Kacper Pietraszewski odczytał fragment Ewangelii wg. Św. Jana, nawiązujący do Męki Jezusa Chrystusa, którą czyta się w kościołach tego dnia. Anna Sidor przeczytała przygotowane wprowadzenie, a Maja Pietraszewska odczytała wiersz Cypriana Kamila Norwida pt. „Krzyż i dziecko”.

Ostatnia projekcja odbyła się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Goźlicach w niedzielę Miłosierdzia Bożego. 24 kwietnia tuż po Mszy Świętej licznie zgromadzeni parafianie obejrzeli w skupieniu przygotowany film, po którym nagrodzili wszystkich biorących udział w projekcji brawami.

Proboszcz, ksiądz Ryszard Sałek w swoim wystąpieniu podziękował za pracę jaką wykonała młodzież wspólnie z pracownikami GOKu, a przede wszystkim za przekaz filmu, który skłania do refleksji i skupienia. Podziękował również jednemu z ministrantów, Patrykowi Bobrowi, który występował w filmie, jako lektor fragmentów Ewangelii i również tego dnia znów wcielił się w rolę lektora.

Po każdej z zaprezentowanych projekcji wiele osób gratulowało i dziękowało za osobliwe i wymowne nawiązanie do tematyki Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W przygotowaniu projekcji filmu udział wzięli pracownicy GOKu: Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, Sebastian Szymański, instruktor Mariusz Korona, Mariusz Marczak, Adam Barański i Beata Dzik, która przygotowała dekorację wielkanocną w kościele we Włostowie.

Główną intencją modlitwy ukazanej w nabożeństwie jest pragnienie wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusa. W to modlitewne czuwanie może włączyć się każdy. Można przeżyć w ten sposób całą dobę, ale można też wybrać jedną tylko godzinę, dogodną dla siebie lub szczególnie bliską sercu lub kilka w ciągu doby. Nie jest konieczne czuwanie całą godzinę, wystarczy poświęcić na wynagrodzenie Sercu Jezusa chwilę czasu, według potrzeb i uznania. To nabożeństwo można praktykować w ciągu całego Wielkiego Postu. Podejmujący czuwanie rozpoczyna się je modlitwą w intencji wspólnej związanej z tą godziną Męki oraz w swojej osobistej intencji, zawsze jednak jako wynagrodzenie.