Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku

Jesteś tutaj: | |

Kalendarium

«

Sierpień 2021

»
NdPnWtŚrCzwPtSob
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031        

Film promocyjny

Losowe zdjęcie

Dożynki 2020

Dożynki 2020

Dożynki w tym roku miały wyjątkowe znaczenie. W okresie pandemii korona wirusa rolnicy musieli zmagać się nie tylko nakazami sanitarnymi, ale także z okresami suszy i ulewnymi opadami atmosferycznymi.

Okres zbiorów okazał się być bardzo korzystnym czasem zapewniającym obfite plony. Aby podziękować za te dary, 30 sierpnia zorganizowano Dożynki Gminne z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

Uroczystości dziękczynne rozpoczęły się Mszą Świętą Polową w Amfiteatrze w Lipniku, której przewodniczył proboszcz parafii Goźlice, ksiądz Ryszard Sałek wraz z proboszczem parafii Włostów, księdzem Pawłem Golińskim. Księża w swoich słowach podkreślili znaczenie wiary rolników i ich ciężką pracę na ziemi, która jest bożym darem. Mszę Świętą swoim śpiewem uświetnił organista parafii Goźlice, Paweł Sołtyk.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, oficjalnego rozpoczęcia święta plonów dokonał wójt gminy Lipnik, Andrzej Grządziel, który otrzymał bochen chleba z rąk przedstawicieli Rady Gminy w Lipniku, Barbary KusalStanisława Nowaka. W swoim wystąpieniu gospodarz gminy nawiązał do wielowiekowej tradycji dożynkowych, podziękował wszystkim rolnikom za ich oddanie i pracę. Powiedział również o zrealizowanych i planowanych inwestycjach dla mieszkańców gminy.

Na skromne uroczystości dożynkowe przybyli również: poseł na sejm RP, Marek Kwitek, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Jońca i dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Jacek Toś. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach złożyli najlepsze życzenia wszystkim rolnikom odnosząc się zarazem do wartości wiary chrześcijańskiej. Wspomnieli o możliwościach jakie niesie ze sobą rolnictwo i o środkach na wsparcie i modernizację jakie będzie można pozyskać w najbliższych latach.

Dożynki Gminne zakończyły się poczęstunkiem dla gości i uczestników święta plonów, które przygotowali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku, przy wsparciu pracowników Urzędu Gminy w Lipniku.

Składamy serdeczne podziękowania sołectwom, które zaprezentowały piękne wieńce dożynkowe: Gołębiów, Kaczyce, Kurów, Leszczków, Lipnik, Międzygórz, Sternalice, Usarzów i Włostów. Dziękujemy Piekarni w Lipniku, Markowi Maciągowi za przekazanie chlebów dożynkowych.

Wszystkim rolnikom życzmy udanej pracy i obfitych plonów.Copyright © 2014. All Rights Reserved.
Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Gama