Gminny Ośrodek Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku

Jesteś tutaj: | |

Kalendarium

«

Kwiecień 2024

»
NdPnWtŚrCzwPtSob
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930        

Film promocyjny

Narodowe Centrum Kultury
Projekt - tablica

Losowe zdjęcie

Wernisaż

Wernisaż

11 listopada w Urzędzie Gminy w Lipniku odbył się wernisaż Stanisława Hadyny "Orzeł w Koronie"., w którego przygotowanie wielki wkład wnieśli pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury we Włostowie i Centrum Kształcenia w Lipniku. Połączony był z wystawą eksponatów braci Bolesława i Tomasz Skorupskich - potomków dawnych właścicieli dworku w Lipniku - ukazujących dawne życie na terenie Lipnika.

Wernisaż rozpoczął się tematycznym koncertem patriotycznym w wykonaniu polskiej śpiewaczki Moniki Kolasy-Hladikovej, której akompaniowała równie utalentowana pianistka, Aleksandra Nawe. Artystki wykonały piękne patriotyczne utwory z kanonu muzyki polskiej najwybitniejszych polskich kompozytorów, m.in. Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza.

Powitania zgromadzonych gości i otwarcia wystawy dokonał wójt gminy Lipnik, Andrzej Grządziel, który w swoim wystąpieniu opowiedział krótko o zgromadzonych rzeźbach i eksponatach, nie szczędząc zarazem pochwał dla artystów i dorobku kulturowego rodziny państwa Skorupskich.

Ważnym punktem programu, który podkreślił rangę wernisażu był wspólnie odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.

W dalszej części patriotycznej wystawy przemawiali zaproszeni goście. Wśród nich m.in. poseł na sejm RP, Marek Kwitek oraz autor wystawy, Stanisław Hadyna i Tomasz Skorupski, który z woli ojca wspólnie z bratem dba o pamięć swoich przodków.

Orły Polskie

Zaprezentowane prace  nawiązują do heraldyki państwa polskiego. Wśród niech znajdują się  płaskorzeźby nawiązujące do symboliki solarnej, czyli kultu słońca, jaki dominował w krajach Ameryki Łacińskiej, zaprezentowany „Orzeł Azteków”, ale również w plemionach, które dały podwaliny państwu polskiemu.

W kolejnych pracach można dostrzec myśl rozsądku i odpowiedzialności, jaką ukazują chociażby „Orzeł z czasów Jagiellońskich”, czy „Orzeł z czasów panowania Wazów”. Warto zwrócić uwagę na prace, które są swoistą oznaką, nie tylko triumfu i zwycięstwa, ale również walki i cierpienia, jakie dotknęło naszych przodków w walce o wolną ojczyznę, którą dziś możemy się cieszyć, mowa tu o „Orle Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego”.

Orły Stanisława Hadyny są efektem jego blisko 25-letniej pracy artystycznej i odwołują się do historycznego oraz artystycznego dziedzictwa narodowego. To pokłosie jego działalności, którą rozpoczął już w wieku 14 lat. To wtedy jako uczeń szkoły podstawowej, przyglądając się żmudnej pracy swojego ojca, Gustawa Hadyny, wyrzeźbił historyczne przedstawienie orła pochodzącego z czasów Księstwa Warszawskiego.

Dawne życie w dworku w Lipniku i 15 pułk ułanów

Szanowni Państwo, pozwalamy sobie przedstawić pamiątki bliskie naszemu sercu. Nasi dziadkowie i rodzice byli mieszkańcami Lipnika od 1916 roku. Z zawieruch wojennej ocalała niewielka ich część. Ekspozycja składa się z dwóch części, narracji. Część pierwsza to dokumenty, sceny codzienne, portrety mieszkańców Lipnika. Mamy nadzieję, że oddają klimat tamtych czasów. To były czasy Marii i Józefa Skorupskich, których powiększony portret Państwu prezentujemy. Część druga, poświęcona ich synowi, naszemu Ojcu, rotmistrzowi Szymonowi Skorupskiemu, oficerowi kawalerii, adiutantowi 15 puł. ułanów i właścicielowi majątku Lipnik. Był czołowym jeźdźcem okresu międzywojennego, wielokrotnym medalistą mistrzostw armii – „Militari”. Prezentujemy niewielką część Jego nagród. Na wystawie nie zabrakło również odznaczeń kampanii wrześniowej 1939 roku.

W trakcie kampanii Ojciec został odznaczony; krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Po wojnie Klasztor Jasnogórski nadał mu medal Pro Fide et Patria - za wiarę i ojczyznę. Na wystawie umieściliśmy pamiątki z obozu – Oflagu Woldenberg, Dobiegniew, do którego trafił po kampanii wrześniowej i był więziony do stycznia 1945 roku. Znajdziecie tu Państwo listy i inne dokumenty świadczące o Jego więzach z Sandomierszczyzną. 

Dziękujemy Państwu, a szczególnie wójtowi Gminy Lipnik, Panu Andrzejowi Grządzielowi za możliwość podzielnia się z Państwem naszymi wspomnieniami, szczególnie za możliwość przedstawienia patriotycznej postawy rotmistrza Szymona Skorupskiego mieszkańca Lipnika w dniach poświęconych rocznicy odzyskania Niepodległości. - Bolesław i Tomasz Skorupscy


Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających przez dwa miesiące.



Copyright © 2014. All Rights Reserved.
Projekt i wykonanie Agencja Reklamowa Gama